ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ

Свято рідної мови стосується не лише філологів, оскільки мовні проблеми мають турбувати усіх, кому не байдужа доля материнського слова, батьківського краю, зрештою – і всієї України.

Кафедри української філології та слов’янської філології, які протягом тижня провели низку заходів на вшанування Дня української писемності та мови, що, згідно з Указом Президента України, відзначається 9 листопада, відчули щиру зацікавленість із боку учасників та слухачів питаннями історії і сьогодення нашої мови, перспектив її розвитку, особливостей організації та функціонування. І, як зазвичай, було прочитано багато поезій, проспівано пісень, зіграно фрагментів вистав, що ще раз підтвердило загальновідомий факт: українська мова – одна із найбільш милозвучних у всьому світі.

Основний захід було проведено 5 листопада у читальному залі гуманітарного профілю Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Миколи Островського. Літературно-мистецький проект „Слово – це те, що житиме вічно” спільно підготували студентський літературний театр „Глорія” (художній керівник Т. П. Коваль) і працівники бібліотеки. Завідувач читального залу гуманітарного профілю Хмельницької ОУНБ ім. М. Островського Г. С. Лисогор і відкрила це дійство.

Завкафедри української філології Хмельницького національного університету М. М. Торчинський у своєму виступі схарактеризував сучасну мовну ситуацію в Україні і підкреслив, що не може бути справжнього патріота, якщо він не знає рідної мови.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

Літературна майстерня була представлена виступами голови обласного товариства „Просвіта” імені Тараса Шевченка, лауреата міської премії імені Б. Хмельницького, поета В. Ц. Міхалевського, директора Хмельницького літературного музею, голови Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України, прозаїка В. І. Горбатюка та головного режисера Хмельницького академічного театру імені Михайла Старицького І. Сторожука.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

Свою творчість презентували також молоді літератори, члени літературного клубу „Роса”, який функціонує при кафедрі української філології, К. Волошина, А. Кохан і А. Коза.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

Вірші всесвітньовідомих поетів продекламували Л. Більчук, К. Бішарєва, А. Євсюкова і Н. Проциш.

Протягом усього свята звучала музика у виконанні лауреата міжнародних і всеукраїнських конкурсів А. Вараниці та студентки ХНУ К. Носко. Чарівні українські пісні співали викладачі Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Віра і Юрій Найди та наші студенти В. Лімбах, А. Сігнаєвська і О. Брянкін.

Театральне мистецтво було представлене фрагментом „Кайдашевої сім’ї” І. Нечуя-Левицького у чудовому виконанні студентів Л. Більчук, А. Євсюкової Л. Кутей і Т. Мороз.

У переддень 200-ліття від дня народження Великого Кобзаря у Шевченківському блоці слухачі могли почути уривок із поеми „Катерина” у (Г. Никончук), фрагмент вистави „Тарасові небеса…” (В. Коврига, В. Лімбах, О. Садігурська, А. Танасійчук) і пісню „Шлях до Тараса” (усі учасники концерту).

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

У заключному слові Т. П. Коваль і Г. С. Лисогор ще раз підкреслили вагомість українського слова для становлення особистості і щиро подякували артистам – за професіоналізм, а слухачам – за увагу.

В академічних групах теж було організовано низку виховних заходів, приурочених до Дня української писемності і мови. Зокрема, 7 листопада у групі ФУМ-11-1 (куратор Н. М. Торчинська) магістранти Т. Буткалюк і О. Рижук, які зараз проходять педагогічну практику, провели цікавий мовний вечір, на якому прозвучали поезії та інсценування, були наведені факти з історії українського народу та його мови, а глядачі мали змогу перевірити свою ерудицію, відповівши на поставлені питання.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

У цей же день першокурсники у приміщенні бібліотеки ХНУ зустрілися з відомим подільським письменником, головою Хмельницької обласної організації Національної спілки письменників України В. І. Горбатюком.

Протягом майже місяця викладачі кафедр української і слов’янської філології провели перший тур філологічних олімпіад і конкурсів. Заключні інтерактивні змагання (організовані магістрантами спеціальності „Українська мова і література”), у яких мали змогу взяти участь усі бажаючі, тривали зранку 8 листопада. О 12.30 год. у фойє четвертого корпусу відбулося нагородження переможців, імена яких знав увесь університет, тому що вони були названі у підготовленій І. В. Горячок програмі, яку транслювало університетське радіомовлення.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

М. М. Торчинський, Н. В. Подлевська, М. А. Савюк і Л. Л. Станіславова у своїх виступах подякували студентам за свідому громадянську позицію у мовному питанні і нагородили кращих знавців мови та літератури.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І МОВИ
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Хмельницький нацiональний унiверситет

Грамоти університету і призи отримали:

переможці першого етапу Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка К. Волошина (УМЛмб-09-1), Л. Більчук (ФУМ-11), К. Носко (ФУМ-10-1); Ю. Гайбура (КІ-12-1), І. Фещук (КІ-12-1) і В. Кліменко (КІ-12-1);

переможці першого етапу Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика О. Майстерчук (УМЛмб-09-1), К. Бішарєва (ФПР-13-1), В. Шевчук (ФАМ-12-1); І. Голуб (КЗ-13-1), А. Галіцька (КЗ-13-1) і Ю. Черкашина (КЗ-13-1);

переможці першого етапу всеукраїнських олімпіад з філологічних дисциплін К. Волошина (УМЛмб-09-1), А. Коза (ФУМ-11-1), О. Майстерчук (УМЛмб-09-1); Д. Карачун (ФПР-12-1), І. Балицька (ФУМ-12-1); І. Голуб (КЗ-13-1), О. Шатайло (МН-11-2) і Т. Чекунда (КЗ-13-1).

переможці інтерактивних конкурсів Д. Пустовой (ФІЛ-12-1), К. Бішарєва (ФПР-12-1), М. Козак (студентський відділ кадрів); В. Шевчук (ФАМ-12-1), К. Старостіна (ПП-11-2), Р. Рогульський (ІМ-10-1); Ю. Грішакова (ФПР-13-1), А. Коханська  (аспірантура) і Д. Літвинов (ЗВс-12-1).

Колективи кафедр української філології і слов’янської філології усвідомлюють, що досягти успіху у виховній роботі зі студентами можна не епізодичними заходами, а систематичною, цілеспрямованою діяльністю протягом усього періоду їх навчання в університеті. Водночас ми розуміємо, що періоди активізації такої роботи якраз і мають збігатися з визначальними віхами в історії нашої держави. Тож наступний блок виховних заходів буде приурочений 200-літтю від дня народження Т. Г. Шевченка.

М. М. Торчинський, доктор філологічних наук, професор,
завідувач кафедри української філології Хмельницького
національного університету