Робота на березі Чорного моря: міф чи реальність?

Із наближенням літа перед українськими студентами постають питання: «Де підзаробити влітку? Де за кордоном українські студенти можуть знайти роботу на літо? Чи можна знайти роботу за кордоном для студентів без знання мови?». На ці та інші, не менш важливі питання, ми відповімо в цій статті на основі власного досвіду.

Робота на березі Чорного моря: міф чи реальність?. Хмельницький нацiональний унiверситет

Про можливість працевлаштування в Болгарії влітку ми дізналися завдяки нашій кафедрі слов’янської філології Хмельницького національного університету. Наш університет активно співпрацює з безліччю країн, що входять до Європейського Союзу, однією з яких є Болгарія. Викладачі позитивно сприйняли інформацію про наш намір працювати влітку за кордоном і підтримували нас в цьому рішенні. Основним мотивом для нас, як для майбутніх філологів-славістів, була мовна практика із південнослов’янської мови – болгарської!
Існує безліч турагенств, які допоможуть вирішити найважливіші питання: знайдуть вакансії, що вас цікавлять, затвердять на місце роботи в Болгарії, організують переїзд, дадуть відповіді на питання, які вас турбують.
Літній сезон в Болгарії починається з травня і закінчується в кінці вересня, тобто фактично ви можете приїхати в Болгарію в рамках цих п’яти місяців з початку травня до кінця вересня на термін до 90 днів перебування на території країни. Стажування проходить влітку, тобто терміни стажування в болгарських готелях розраховані так, щоб задовільнити потребу в персоналі для готелів у «високий сезон», і при цьому дати студентам можливість поєднати підробіток із навчанням.
Практика відбувається в готелях популярних болгарських курортів, таких як Сонячний берег, Святий Костянтин і Єлена, Золоті піски, Обзор. Ми мали можливість працювати в готелях «Astor Garden Hotel» (5 зірок) та «Azalia Hotel» (4 зірки). Розглядаються кандидати на посаду працівників рецепції, барменів, офіціантів, помічників кухаря, покоївок, швейцарів, аніматорів та ін.
Як виявилося, на роботу до Болгарії приїжджає величезна кількість молоді. Якщо думаєте, що це лише українці, то ви глибоко помиляєтеся. Разом із нами працювали студенти (і не тільки) із різних куточків України, Киргизстану, Румунії, Молдови та інших країн.
Такий досвід буде цінним для студентів усіх факультетів, а для філологів – це ще й чудова можливість попрактикуватися в мовленні та подолати мовний бар’єр. Також стажування може бути зараховане як практика за фахом «Туризм» і «Готельно-ресторанна справа» (за погодженням сторін: болгарського роботодавця і українського ЗВО).
Робота для студентів у Болгарії дає можливість не тільки поповнити багаж знань, але й відпочити на березі Чорного моря, зануритися в культуру країни, що особливо важливо для молодих людей, які планують навчатися і працювати в Європі.
Взяти участь у програмі можна навіть у тому випадку, якщо ви не володієте болгарською чи англійською мовами. Хоча, звісно, знання цих та інших іноземних мов вітається, оскільки в Болгарії відпочиває безліч туристів із різних країн світу. Наприклад, з нашого власного досвіду, поляки, що відпочивали у готелях, де ми працювали, були приємно здивовані і безмежно раді чути свою рідну мову від нас за тисячі кілометрів від дому і охоче підтримували зв’язок із нами протягом свого відпочинку. А для нас, як для філологів-полоністів, яка була мовна практика протягом трьох місяців!!!
Працюючи в готелях Болгарії, ми мали шестиденний робочий тиждень, по 8 годин на день. Вихідними мали можливість відвідувати різні культурно-розважальні місця (зоопарки, музеї, дельфінарій, парки атракціонів). Робота понад норму (за власним бажанням) оплачується додатково.
На період роботи був підписаний контракт із зазначеними обов’язками, правами та розміром заробітної плати, яка насправді може бути навіть більшою, ніж у договорі, за умови відмінного виконання своєї роботи. Працівники, які вже мають досвід роботи у готельно-ресторанній сфері, можуть одержувати додаткову щомісячну винагороду за трудовий стаж та професійні навички.
Житло та харчування надається за рахунок роботодавця, тому платити за нього не потрібно. Учасників програми забезпечують триразовим харчуванням і селять по 2-4 особи в кімнаті в найманому житлі (готелі чи гуртожитку), що знаходиться неподалік від місця роботи. Сімейні пари, за наявності вільних кімнат, можуть домовитися про окреме помешкання.
Можна виділити декілька переваг роботи в Болгарії:

• офіційний статус та гідний заробіток;
• своєчасна оплата праці, дотримання контракту;
• безкоштовне проживання та харчування;
• практичний досвід роботи за європейськими стандартами;
• вивчення нової для себе мови - болгарської, досвід спілкування в мультикультурному середовищі;
• море нових вражень і знайомств, позитивні емоції і життєвий досвід;
• відпочинок на березі Чорного моря;
• можливість покращити знання, уміння й навички з іноземних мов.
Тож радимо усім охочим набувати досвіду, з яким познайомилися ми цього літа!

Гагаріна Діана, Кицька Ірина – студентки 4 курсу спеціальності «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська» кафедри слов’янської філології ХНУ

29.10.2019